Türkçe Türkçe

Ankara & Kapadokya

0 yorum 0 yorum
Ürün Kodu: KT-ANKR

3 GECE KONAKLAMALI ANKARA & KAPADOKYA TURU

BODRUM – ANKARA

Toplanma yerinden hareketle, yolda vereceğimiz molalar ve otobüs içi ikramlarla yolculuğumuza devam ediyoruz. 

Ankara’ya ulaştığımızda ilk durağımız Atamızın ebedi istirahatgahı Anıtkabir olacak. Anıtkabir Müzesini ziyaret ediyoruz. Özellikle müzenin yeni açılmış bölümleri, canlandırmalar ve efektlerle düzenlenmiş seksiyonlardan öğrenciler çok etkilenecek. Anıtkabir ziyaretimizin ardından, Cumhuriyetimizin kuruluşunda büyük rol oynamış iki mekâna, birinci ve ikinci meclis binalarına doğru yola çıkacağız. Bu binaların, içindeki eşyaların ve koşullarının bugünle karşılaştırılamayacak düzeyde oluşları, Cumhuriyetin ne zor koşullarda yaratıldığını hepimize bir kez daha gösterecek. Birinci ve ikinci meclis binalarını ve müzelerini gezdikten sonra Ankara kalesine çıkarak, güzel bir Ankara manzarasını gözlemleyeceğiz. Öğle yemeğinin ardından adresimiz “Anadolu Medeniyetleri Müzesi” Dünyanın en önemli müzelerinden biri olmakla beraber, Anadolu’nun tarihi zenginliğini ve Anadolu kültürünün derinliğini en iyi yansıtan müzelerden birini gezmek hepimiz için hem çok eğlenceli hem de heyecan verici olacak. Hitit Kaya Kabartmaları, Anadolu’nun maden çağı kalıntıları, mezar odaları ve Çatalhöyük kalıntıları hepimizi büyüleyecek. 

Son durağımız Cumhuriyetin de ilk müzelerinden biri olan Etnografya Müzesi’ ne doğru yola çıkacağız. Etnografya Müzesi, hem Ankara’nın hem de Orta Anadolu’nun etnografik yapısını yansıtan çok önemli bir müzedir. Burada yer alan ve bugün artık neredeyse hiç kullanmadığımız günlük yaşantı araç gereçlerini görmek gerçekten ilginç olacak. Bugünlük gezimizi bitirip otele geri dönüyoruz. Akşam yemeği otelde.

ANKARA - GÖREME AÇIKHAVA MÜZESİ – TOKALI KİLİSE – ELMALI KİLİSE – ÜRGÜP – ÜÇ GÜZELLER – SİNANOS – ASMALI KONAK

Kahvaltıdan sonra Nevşehir’re hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Selçukluların İpekyolu’nu korumak, yolcuların ve kervanların konaklayabilmeleri için yapılmış olan Ağzıkarahan Kervansarayı, Tepesi Delikhan’ı ve Alayhan’ı panaromik olarak görüp konaklama yapacağımız otelimize yerleşiyoruz. (otelin doluluk oranı nedeniyle tur programı öne çekilebilir.) Kapadokya bölgesinin en yüksek noktalarından biri olan kalesini panaromik olarak görüyor ve yörede çıkartılan onyx taşının işlenip hediyelik eşya haline gelene kadar geçirdiği evrelere tanık oluyoruz. Sizlere verilen alışveriş molası sonrasında eski adıyla Korama bugünkü adıyla Göreme Vadisi içinde bulunan Kızlar Manastırı, St Barbara Şapeli, Yılanlı Kilise, Aziz Basil Şapeli, Mutfak ve Kiler gezileri sonrasında duvarlarındaki freskler nedeni ile diğer kaya kiliselerinden ayrılan Tokalı Kilise’yi görüyoruz. Şapkalı peribacalarının güzel örneklerinden olan üç güzeller peribacaları ve Güvercinlik Vadisi’de vereceğimiz fotoğraf molalarının ardından taş işçiliği ile ünlü Sinasos’a geliyoruz. Asmalı Konak dizisine ev sahipliği yapan ilk konağın bulunduğu bu şirin kasabada yağacağımız yürüyüş sonrasında Ürgüp merkezinde sizlere serbest zaman veriyoruz. Çevrede yetiştirilen üzümlerden elde edilen şarapların üretildiği şarap mahzenlerine gidiyoruz. Otele yerleşme, akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

HACI BEKTAŞ-İ VELİ DERGAHI – NADAR AVLUSU – HAZRET AVLUSU – AVANOS – ÇAVUŞİN KASABASI – DERVENT VADİSİ – PAŞABAĞI

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrası hareket ile Horasan’da dünyaya gelen dünya görüşü ile yerli ve yabancı bir çok kişinin hoşgörüsünü kazanan hacı Bektaş-i Veli ‘nin Türbesi’nin bulunduğu Hacıbektaş İlçesi’ne gidiyoruz. Yeniçeri ocağında görev alan askerlerin bulunduğu dergah 3 bölümden oluşmaktadır. Nadar - Meydan ve Hazret avluları, Dergah içerisinde Üçler Çeşmesi’ni, Aslanlı Çeşme’yi, Altılar Kapısı’nı, Çilehaneyi ve Kırklar Meydanı’nı ziyaretimiz sonrası Kızıl ırmağın kıyısında kurulan çanak – çömlek yapımı ile ünlü Avano’a hareket ediyoruz. Hititlerden günümüze miras kalan çömlekçi çarkını kullanan ustaların bizlere sunacağı gösteriyi izliyor ve alışveriş yapma imkanı buluyoruz. Öğle yemeğimizi otantik bir restaurantta yöreye özgü yemeklerden seçiyoruz. Yemek sonrası eskiden rumların yaşadığı Çavusin kasabasını geziyoruz. El tezgahlarında dokunan yöreye özgü halıların imal edildiği halı dokuma atölyesinde bizlere verilen bilgileri dinlerken çaylarımızı yudumluyoruz. Peribacası oluşumlarının en güzel örneklerini görebileceğimiz Paşabağı gezimizde bölgedeki dervişlerin inzivaya çekildikleri peribacalarının arasında yürüyüş yapılyoruz. Değişik şekillere benzetilen peri bacalarının bulunduğu dervent vadisinde vereceğimiz fotoğraf molasının ardından akşam yemeği ve konaklam otelimizde.

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ – IHLARA VADİSİ – AĞAÇ ALTI KİLİSE – YILANLI KİLİSE – SÜMBÜLLÜ KİLİSE

Sabah otelde alınan açıkbüfe kahvaltıdan sonra  otelden ayrılıyoruz. İlk durağımız düşman baskınlarından kaçan binlerce kişinin aylarca yaşayabileceği mühendislik harikası olan Derinkuyu Yeraltı Şehri (Kaymaklı Yeraltı Şehri) ndeki tüneller, kilise, yemekhane, kiler ve depo gibi yaşam birimlerini gördükten sonra güzergahımız üzerinde bulunan ve volkanik bir arazi içerisinde yer alan Narlıgöl’ü (KraterGölü), Orta Anadolu’nun en yüksek dağı olan Hasan dağı görerek Melendiz Çayı’nın oluşturduğu bir kanyon – vadi “Ihlara Vadisi’ne ulaşıyoruz. 14 Km. uzunluğunda, 150 m. derinliğinde, 300 m. genişliğinde ve 28 kıvrımdan oluşan bu doğa harikası vadide keşişlerin inzivaya çekildiği kiliselerden birkaç tanesi; Ağaçaltı Kilisesi, Yılanlı Kilise ve Sümbüllü Kilise’yi gezip Bodrum’a dönüş yolculuğumuz başlıyor. Yolda vereceğimiz molalarla geç saatlerde Bodrum’a girmiş olacağız.

Ücretsiz Aktiviteler

•    3 Gece yarım pansiyon konaklama 
•    Profesyonel rehber eşliğinde tüm çevre gezileri
•    Otobüs içi ikram ve hizmetleri
•    Türsab seyahat sigortası
•    Öğretmen kontenjanı
•    Otopark ve otoyol geçişleri

Ücretli Aktiviteler 

•    Öğle yemekleri
•    Yemeklerde alınacak içecekler
•    Özel harcamalar
•    Müze ve ören yeri girişleri
•    Ekstra olan gezi ve eğlenceler

Not: Tur bedeli kişi sayısı ile belirlenmektedir. Lütfen tur detayları ve fiyat için bizi arayınız.

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 20 Kasım 2013 tarihli genelgesi; GENELGE 2013 / 10 (8 MADDE) Eğitim kurumları (Okullar, Üniversiteler vb.) Meslek Odaları, Dernekler, Vakıflar, Belediyeler gibi kişi ve kuruluşlar tarafından düzenlenen gezi, tur, transfer hizmetlerinde kullanılan araçların karayolları mevzuatına uygun olması, organizasyona katılanların zorunlu seyahat sigortası yaptırılmasının sağlanması, kaza ve benzeri durumlarda mağduriyetlerin önlenmesi için bu tür hizmetlerin Bakanlığımızdan işletme belgesine sahip seyahat acentaları vasıtası ile yapılmasına yönelik tedbirlerin alınması zorunludur.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: