Türkçe Türkçe

Eskişehir & Ankara

0 yorum 0 yorum
Ürün Kodu: KT-ANKREKSHR

2 GECE KONAKLAMALI ESKİŞEHİR & ANKARA TURU

BODRUM - ESKİŞEHİR

Toplanma noktasından hareketle, yolda verilecek molalarla ilk durağımız Eskişehir. Gezimiz 19. yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği Odunpazarı ile başlıyor. Her biri  tarih olan ve o eski yaşantıyı gözlerimizin önünde canlandıran tarihi konaklar arasında dolaşırken, kendimizi Osmanlı döneminin içerisinde hissedeceksiniz. Ahşap tavan süslemeleriyle ünlü olan Osmanlı Evi Müzesini ( Panoramik ) gördükten sonra tarihte bilinen ilk Cam Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Birbirinden güzel cam eserleri görüp fotoğrafladıktan sonra 1515-1527 yılında Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa tarafından yaptırılmış olan Kurşunlu Camii ve Külliyesini ziyaret ediyoruz ve Eskişehir şehir merkezine hareket ediyoruz. 

Porsuk Çayı kıyısında serbest zaman ve öğle yemeği için mola veriyoruz. Arzu edenler Porsuk Çayında ekstra tekne turu yapabilirler. Öğle yemeğinin ardından resimlere konu olan ara sokaklardan ulaşacağımız Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı’nda lületaşı ustalarının beyaz altına nasıl can verdiklerini görme, tanıma ve yaşama şansı buluyoruz. 

Daha sonra günümüzde Gençlik Merkezi olarak adlandırılan eski hal binası’nı gezmeye başlıyoruz. 1930’lu yıllarda yapılmış olan hal binasının yeni hali görenleri şaşkına çevirmeye devam ediyor. Hal binasından sonra Atlıhan geleneksel el sanatları çarşısını geziyoruz. 150 yıllık bir tarihe sahip Eskişehir Mevlevihane’sine gidiyor ve burada canlı olarak icra edilen ney dinletisinin ardından Yapay Gölet’e doğru yola çıkıyoruz. Burada gölet kıyısındaki Nuh’un gemisi ve Amerika’nın keşfine tanıklık etmiş Santa Maria’nın bir örneği olan kalyon (korsan gemisi) tipindeki gemiyi görüp, Bilim Sanat ve Kültür Park’ta panoramik bir tura çıkıyoruz.

Dönüş yolunda 1961’ de yapılmış ilk Türk arabası olan DEVRİM'i görüp otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeği otelde.

ESKİŞEHİR - ANKARA

Turumuzun 2. gününde otelde alınan kahvaltıdan sonra Ankara’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik yolculuktan sonra ilk durağımız Atamızın ebedi istirahatgahı Anıtkabir olacak. Anıtkabir Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Özellikle müzenin yeni açılmış bölümleri, canlandırmalar ve efektlerle düzenlenmiş seksiyonlardan öğrenciler çok etkilenecek. 

Anıtkabir ziyaretimizin ardından, Cumhuriyetimizin kuruluşunda büyük rol oynamış iki mekâna, birinci ve ikinci meclis binalarına doğru yola çıkacağız. Bu binaların, içindeki eşyaların ve koşullarının bugünle karşılaştırılamayacak düzeyde oluşları, Cumhuriyetin ne zor koşullarda yaratıldığını hepimize bir kez daha gösterecek. 

Birinci ve ikinci meclis binalarını ve müzelerini gezdikten sonra Ankara kalesine çıkarak, güzel bir Ankara manzarasını gözlemleyeceğiz. Öğle yemeğinin ardından adresimiz  “Anadolu Medeniyetleri Müzesi” Dünyanın en önemli müzelerinden biri olmakla beraber, Anadolu’nun tarihi zenginliğini ve Anadolu kültürünün derinliğini en iyi yansıtan müzelerden birini gezmek hepimiz için hem çok eğlenceli hem de heyecan verici olacak. Hitit Kaya Kabartmaları, Anadolu’nun maden çağı kalıntıları, mezar odaları ve Çatalhöyük kalıntıları hepimizi büyüleyecek. 

Son durağımız Cumhuriyetin de ilk müzelerinden biri olan Etnografya Müzesi’ ne doğru yola çıkacağız. Etnografya Müzesi, hem Ankara’nın hem de Orta Anadolu’nun etnografik yapısını yansıtan çok önemli bir müzedir.Burada yer alan ve bugün artık neredeyse hiç kullanmadığımız günlük yaşantı araç gereçlerini görmek gerçekten ilginç olacak. Bugünlük gezimizi bitirip otele geri dönüyoruz. Akşam yemeği otelde.

ANKARA – BEYPAZARI – BODRUM

Otelde aldığımız son kahvaltının ardından Ankara’dan ayrılarak, dönüş yolunda Beypazarı’na uğruyoruz. Beypazarı'nı ziyaret edenlerin ilk uğrak yeri, şehrin tüm güzelliklerini bir arada görebildikleri Hıdırlık Tepesi'dir. İlçenin tüm bölgelerine hâkim olan tepeden tarihi konakların ve doğal güzelliklerin ön plana çıktığı bu yerde fotoğraf molası veriyoruz. 

Beypazarı turumuza restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmış birçok tarihi konağı barındıran Alâeddin Sokak ile devam ediyoruz. Geçmişe yapılan kısa yolculuğun ardından İmaret Meydanı’na gidiyor ve buradaki el sanatları dükkanlarını geziyoruz ve isteyen öğrenciler buradaki dükkanlardaki birçok meslek ürününü kendileri bizzat yaparak satın alma fırsatı buluyor. Daha sonra çarşı içinde bulunan Suluhan Kervansarayı’nı ziyaret ediyoruz. 17.yy başında 1683 yılında yapılan, Klasik Osmanlı şehir içi hanları tarzında olan Suluhan’ın planı kare şeklinde ve iki katlıdır. Kervansaray’ın eski görünümüne kavuşturulması için başlanan yenileme çalışmaları halen devam etmektedir. 

Kervansaray ziyaretimizden sonra öğle yemeğini alıyor ve ardından Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi’ne giderek gezimizi tamamlıyoruz. 150 yıllık bu konağı gezdikten sonra da dönüş için yola çıkıyoruz.

Ücretsiz Aktiviteler 

•    2 Gece yarım pansiyon konaklama 
•    Profesyonel rehberler eşliğinde tüm çevre gezileri
•    Otobüs içi ikram ve hizmetleri
•    Türsab seyahat sigortası
•    Öğretmen kontenjanı
•    Otopark ve otoyol geçişleri

Ücretli Aktiviteler 

•    Öğle yemekleri
•    Yemeklerde alınacak içecekler
•    Özel harcamalar
•    Müze ve ören yeri girişleri
•    Ekstra olan gezi ve eğlenceler

Not: Tur bedeli kişi sayısı ile belirlenmektedir. Lütfen tur detayları ve fiyat için bizi arayınız.

T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 20 Kasım 2013 tarihli genelgesi;
GENELGE 2013 / 10 (8 MADDE) Eğitim kurumları (Okullar, Üniversiteler vb.) Meslek Odaları, Dernekler, Vakıflar, Belediyeler gibi kişi ve kuruluşlar tarafından düzenlenen gezi, tur, transfer hizmetlerinde kullanılan araçların karayolları mevzuatına uygun olması, organizasyona katılanların zorunlu seyahat sigortası yaptırılmasının sağlanması, kaza ve benzeri durumlarda mağduriyetlerin önlenmesi için bu tür hizmetlerin Bakanlığımızdan işletme belgesine sahip seyahat acentaları vasıtası ile yapılmasına yönelik tedbirlerin alınması zorunludur.

Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Doğrulama kodunu giriniz: